Joomla 3.1 Templates by FatCow Coupon

Warning: include(html/template.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/baranyaibalazswsda/web-server/web/templates/smartone/index.php on line 101

Warning: include(): Failed opening 'html/template.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/baranyaibalazswsda/web-server/web/templates/smartone/index.php on line 101

A belső földrajzi nevek

(Hivatalos utcanevek nincsenek a faluban)

A dőlt betűvel írt nevek nincsenek feltüntetve a térképen.

 

1. Angyalfőd (Angyalföld)
A falu északi részén található meg, s 9 házból állt. Elnevezésének arról kapta, hogy egy nap a falu lakói valamilyen fehér színű dolgot láttak felemelkedni, azt hitték, hogy angyal és a terült ahol ez történt a mai napig az Angyalföld nevet viseli.

2. Bernát-székes
A falu közepén található meg. Elnevezése a mellette lakó két család (Bernáth Sándor, Bernáth ?) házáról kapta.
Házépítéshez hordták innen falu lakói a földet. Idővel felszántották, s ma egy erdő nő ott.

3. Bibic-sor
A falu legegyenesebb utcájához tartozó házsor. Bibic-sor elnevezés onnan származik, hogy ebben az utcában lakott a legtöbb „bibic” ragadványnevű család.

4. Dinnyés- telek
Dinnyés telekenek azért nevezik, mert régen dinnyét termeltek ezen területen, ugyanis a homok közel van a felszínhez.

5. Borgyus ház (Borjús ház / Pásztor ház)
Régebben a borjuk nem együtt legeltek a gulyával; aki vigyázta illetve őrizte a borjukat, az volt a borjús. A mindenkori borjús lakott a Borgyus házban. A falu szélén, nádfedeles, vályogház volt. Ma a helyén húzódó köves út kialakításakor a honvédség felrobbantotta a házat.

6. Gépház
A ház első tulajdonosa a „Felsőereki Géptársaság” volt (1935-1945), majd a felsőereki Rákóczi termelőszövetkezet tulajdonába került, s mint TSZ. iroda használták. A TSZ. átalakulásával magántulajdonba került, majd lebontásra került.

7. Iskola-kápolna

8. Iskola-gödör
Az iskola mögötti terület hívták így. Tóth Imre tanító vezetésével feltöltötték és a helyén röplabda- pálya és futball-pálya létesült. A termelőszövetkezet működésének idejében gépparknak használták.

9. Kovács-ház
Ebben a házban lakott a falu kovácsa. Az ház egybe volt épülve a műhellyel. Néhány név a falu kovácsai közül: Sulyok Ferenc, Bobár János, Hatházi Lajos, Zeleczkó Lajos (1969-ben)

10. Gazda-Kör
A Gazdakör épülete 1930-ban épült. A 1940-es évektől vegyesbolt és italbolt működött benne. Ma a Nefelejcs kocsma működik az épületben.

11. Tótók utcája
Az utcában csak egy Török nevű család lakott, a többi Tóth vezetéknevet viselő család volt, ezért innen az elnevezés: Tótók utcája

12. Török Pálék utcája
Ebben az utcában lakott régebben a falu legmódosabb gazdája Török Pál.

13. Rákóczi Termelőszövetkezet majorja (Tsz. major)
A helyi Termelőszövetkezet 1959-es megalakulása után, mindjárt építkezni kezdtek a Tsz. tagok a falutól keletre. Először egy tehénistálló lett megépítve, majd később bővítették sertés, ló és juh tartására alkalmas épületekkel. Ma magántulajdonban vannak az épületek.